Geniusz z Petersburga – Grigorij Perelman

Rozwiązał zagadkę stulecia, z którą bezskutecznie męczyły się zastępy matematyków, a sam żyje w ubóstwie. Obecnie miszka w starym bloku ze swoją matką.

Wybrał życie pustelnika, na uboczu, choć mogłoby ono wyglądac zgoła inaczej, biorąc pod uwagę fakt, że udało mu się rozwiązać jedną z najtrudniejszych zagadek geometrycznych – hipotezę Poincarego. Zanim dowód został uznany, przez kilka lat 4 zespoły naukowców sprawdzały jego poprawność. I wszystkie go potwierdziły.

On sam nad dowodem pracował w odosobnieniu przez osiem lat, by w 2002 roku przestawić wyniki swojej pracy. Odmówił zarówno przyjęcia miliona dolarów nagrody jak również medalu Feldsa. Stwierdził, że nie ich nie potrzebuje. Ponadto w kwestiach nauki kieruje się swego rodzaju moralnością, przeciwną mieszania do niej pięniędzy.

Perelman urodził się w 1966 roku. Można powiedzieć, że dobrze trafił – matka nauczała matematyki, a ojciec inżynier elektryk zaraził go fizyką. Oprócz przedmiotów ścisłych, doskonalił się także w grze na skrzypcach. Stał się też tytanem pracy, a w tym przypadku nauki – znana jest anegdota, kiedy ten młodzieniec będąc przeziębionym, zbija temperaturę z termometru aby tylko nie stracić dnia w szkole.

Perelman nie dba o wygląd. Nosi brudne i zniszczone ubrania, rozwiązane sznurówki. Nieogolony, nieostrzyżony. Podobno często można go spotkać bez skarpetek, a w końcu mówimy o zimnej Rosji.

W wieku 14 lat zdaje do elitarnej szkoły numer 239. Wyniki ma doskonałe, bierze udział w międzynarodowych olimpiadach matematycznych i oczywiście je wygrywa. Dzięki temu ma zapewnione miejsce na wyższej uczelni. Wybór pada na Leningrad. Na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Leningradzkiego radzi sobie znakomicie. Ze wszystkich dziedzin szczególną pasją darzy geometrię. Często prosi się go o pomoc, gdy nikt inny nie jest w stanie czemuś podołać.

W 1992 roku, już pod upadku ZSRR Perelman leci do Stanów Zjednoczonych. Wykłada na najlepszych uniwersytetach. Po jakimś czasie jednak wraca. Zaczyna myśleć nad hipotezą Poincarego. Zamyka sie w sobie, jakby żyje w innym świecie. Jest skoncentrowany tylko i wyłącznie na jednym.W listopadzie 2002 roku, ogłasza swoje wyniki w internecie. Pojawia się niedowierzanie, trzeba sprawdzić na ile jego wyniki są poprawne. Zespoły, które to badają są pełne zachwytu, gdyż okazuje się, że wszystko jest jak należy i dowód się zgadza. Sam jednak jest tym wszystkim trochę przytłoczony, chce zamknąć się w sobie i odizolować. Nie podoba mu się ta wszechobecna euforia.

W 2005 roku odchodzi z Instytutu Matematycznego Stiekłowa. Odrzuca propozycje powrotu, stwierdza, że nie tak to sobie wszystko wyobrażał i woli pracować w samotności.

Z samą postacią Perelmana wiąże się jeden znany dowcip dotyczący wyborów w Rosji:
„Odległy obwód na Dalekim Wschodzie. Koniec głosowania. Po zliczeniu głosów okazało się, że na Jedną Rosję głosowało 147% wyborców. Perelman gdy to usłyszał, oddał swoją nagrodę członkom komisji wyborczej.”

Inna zabawna historia dotyczy wyborów na Ukrainie. Jakaś partia postanawia umieścić na bilboardach pierwszego z brzegu znalezionego w internecie biedaka na zakupach. A jak tekst na bilboardzie mówi, że taki los grozi ludziom, którzy nie poprą partii Janukowycza. Jak się okazuję tym biedakiem z bilboard jest sam Perelman.

A co tak właściwie będziemy mieli z dowodu Perelmana? Ułatwi budowanie matematycznych modeli wszechświata, pomoże przy modelowaniu nanocząsteczek. Możliwe także, że przełoży się to na postęp w medycynie czy elektronice.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii matematyka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s